JOHAN VAN DER KEUKEN YENİ YETENEK ÖDÜLÜ JÜRİSİ

N. Buket Cengiz

Sinema alanındaki yazı ve röportajları çeşitli uluslararası dergilerde yer almış olan N. Buket Cengiz, kültürel alanın sinema, edebiyat, müzik gibi farklı türleri hakkında çalışmalar yürütmektedir. 2004’ten beri Kadir Has Üniversitesi akademik kadrosunda görev yapmaktadır.

Sinema alanındaki yazı ve röportajları Offscreen (CA), Film International (SE), Senses of Cinema (AU), Moving Arts Film Journal (US) vb. dergilerde yer almış olan N. Buket Cengiz kültürel alanın sinema, edebiyat, müzik gibi farklı türleri hakkında çalışmalar yapmaktadır. Edebi kent çalışmaları alanındaki kitabı "Right to the City Novels in Turkish Literature from the 1960s to the Present" (2021) Palgrave tarafından yayınlanmıştır. Doktorasını Leiden Üniversitesi Türkiye Çalışmaları programında tamamlayan Cengiz, Berlin’de Leibniz-Zentrum Moderner Orient’te doktora sonrası araştırmacısı ve Glasgow Üniversitesi Sosyal ve Siyasi Bilimler Fakültesinde misafir araştırmacı olarak bulundu. 2004’ten beri Kadir Has Üniversitesi akademik kadrosunda görev yapmaktadır.

Ceylan Özgün Özçelik

1980 doğumlu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. On dört yıl televizyon programcılığı ve sinema yazarlığı yaptı. Yaklaşık yirmi yıldır hafıza ve şiddet temalarını işleyen kurmaca, belgesel ve deneysel filmler üretiyor.

1980 doğumlu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. On dört yıl televizyon programcılığı ve sinema yazarlığı yaptı. Yaklaşık yirmi yıldır hafıza ve şiddet temalarını işleyen kurmaca, belgesel ve deneysel filmler üretiyor. İlk uzun kurmaca filmi KAYGI, Berlin Film Festivali Panorama bölümünde prömiyerini yaptı ve SXSW’dan Gamechanger Ödülü’yle döndü. Kısa ve uzun filmleri; Dokufest, RIDM, Londra Kısa Film Festivali, São Paulo, Ann Arbor, Sitges dâhil yüzden fazla festivalde gösterildi. CADI ÜÇLEMESİ projesiyle Berlin-AIR konuk sanatçı programına ve San Francisco SFFILM programına seçildi. Tamamını Iphone’la çektiği, terk edilmiş bir eko-otelin öyküsünü anlattığı yeni uzun metraj belgesel filmi HİÇBİR ŞEY NORMAL DEĞİL yakında seyirciyle buluşacak.

Ekin İlkbağ

1998 İstanbul doğumlu. Londra’da Film Yapımı okudu. Ortak yönetmenliğini ve ortak yapımcılığını yaptığı ilk uzun metraj filmi DÜET (2022), ile birçok uluslarası festivalde yer aldı.

Ekin, 1998 İstanbul doğumlu yönetmendir. Görsel sanatlara ilgisi fotoğraf ile başladı. University of the Arts London - London College of Communication’da Film Yapımı okudu, lisans eğitimi süresince kurgu ve yapım asistanlığı, yardımcı yönetmenlik deneyimleri kazandı. Mezun olduktan sonra İstanbul'a döndü ve çoğunlukla reklam filmlerde reji asistanı olarak çalıştı. Ortak yönetmenliğini ve ortak yapımcılığını yaptığı ilk uzun metraj filmi DÜET (2022), dünya prömiyerini Indie Cork Film Festivali'nde yaptı ve birçok uluslarası festivalde yer aldı. Düet, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü, İstanbul Film Festivali'nde Özel Mansiyon ve Documentarist'te Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü'nü kazandı. İstanbul Modern’in “Boşluğa Dikkat" programı gibi birçok özel gösterime davet edildi. Ekin, belgesel ve kurmaca ögelerini birleştirmeyi amaçladığı ikinci film projesi üzerinde çalışıyor.

Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü Adayları