JOHAN VAN DER KEUKEN YENİ YETENEK ÖDÜLÜ JÜRİSİ

Adar Bozbay

Feminist dayanışma, Kürt hareketleri ve LGBT+ haklarına odaklı çalışmalar yapıyor. İlk belgesel filmi "Bitmemiş Cümleler” ile JvdK Yeni Yenetek Ödülünü aldı.

Adar Bozbay 1982 yılında Van’da doğdu. Aktivist yazar ve yönetmen. 2006 yılında Davranış Bilimleri, 2020 yılında ise Medya ve İletişim bölümünden mezun oldu. 2005 yılında Günahlar Sehri adlı öykü kitabı yayımlandı, 2013 yılında Dilsiz adlı bir kısa film çekti. 2008 yılında erkek hegemonyasına karşı kadınlara özel “Bigudi” adlı mekanı açtı bu mekan 2017 yılı itibariyle lgbt+’ların kendini güvende hissettikleri queer bir işletmeye dönüştü ve hala devam ediyor. 2013 yılında ad.art prodüksiyonu açtı. 2014’te antimilitarist oyun “Merhaba” adlı tiyatronun video art çalışmalarını yürüttü. 2017 yılında yazar Aslı Erdoğan’ın Almanya’da ki sürgün hayatını ele alan “Bitmemiş Cümleler” adlı ilk belgesel filmini çekmeye başladı bu belgesel 2021 Ocak ayında gösterildi. Avrupada çeşitli platform, açık sinema etkinlikleri, ve festivallerde gösterildi ve uluslararası bir çok ödüle layık görüldü.
Adar, herhangi bir cinsiyet beyanında bulunmadan var olduğu, bütün kimlikler için mücadele ederken aynı zamanda bütün kimliklerin dışında olan bir dünya görüşünü savunduğunu belirtmektedir.

Begüm Özden Fırat

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesidir. “Hoşgeldin Lenin” (2016) ve Boşluk (2020) adlı belgeselin yönetmenlerindendir.

Begüm Özden Fırat, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesidir. Kent ve kültür sosyolojisi, görsel kültür ve toplumsal hareketler alanlarında çalışmaktadır. Commitment and Complicity in Cultural Theory and Practice (Palgrave/Macmillan, 2009), Cultural Activism: Practices, Dilemmas, Possibilities (Rodopi, 2011) ve Küresel Ayaklanmalar Çağında Direniş ve Estetik (İletişim, 2015) kitaplarının editörlerindendir. Encounters with the Ottoman Miniature Contemporary Readings of an Imperial Art adlı kitabı 2015’te I.B. Tauris tarafından yayınlanmıştır. “Hoşgeldin Lenin” (2016) ve Boşluk (2020) adlı belgeselin yönetmenlerindendir.

Petra Lataster-Czisch

Yönetmen, yazar ve akademisyen. Senaryo yazımı ve sinema üzerine çalışmalar yaptı. Filmleri Hollanda Ulusal Film Ödülü ve IDFA Ödülleri olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası belgesel film festivallerinde çeşitli ödüler kazandı.

Petra Lataster-Czisch (1954, Dessau), yönetmen, yazar ve akademisyen. Doğu Almanya’da büyüdü, senaryo yazımı ve sinema üzerine çalışmalar yaptı, 1981’de Hollanda’ya taşındı. 1989’dan bu yana da hayat arkadaşı Peter Lataster ile birlikte dans üzerine filmler, kısa filmler ve belgeseller çekiyorlar. Filmleri defalarca kazandıkları Hollanda Ulusal Film Ödülü ve yine defalarca aldıkları IDFA (Uluslararası Amsterdam Belgesel Film Festivali) Ödülleri olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası belgesel film festivallerinde çeşitli ödüler kazandı. ‘’Sensiz Olmaz’’ (2010), ‘’Kötü Bir Rüyada Uyanık’’ (2013) ve ‘’Miss Kiet’in Çocukları’’ (2016) gibi ödüllü belgeselleri geçtiğimiz yıllarda Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nde de gösterildi. IDFA ‘da Uluslararası Yarışma’da, En İyi Hollanda Filmi seçilen ‘Miss Kiet’in Çocukları’’, 2016’da 65 binin üzerinde seyirci tarafından izlenerek en iyi sanat filmi olmaya hak kazandı. Lataster çiftinin IDFA’da En İyi Hollanda Film Ödülü ve En İyi Kurgu Ödülleri’ne layık görülen en son filmleri ‘’Dünyamıza Yolculuk’’ (2022) bu sene festivalimizde de Türkiyeli belgesel seyircisiyle buluşuyor. Petra Lataster-Czisch 2020’den bu yana Oscar Akademi üyesidir.

Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü Adayları