SÖYLEŞİ
Marmara Ölürken, Kanal İstanbul:
Zincirleme felaketler çağında malum soru: Ne yapmalı?

Katılımcılar: Levent Artüz, Mücella Yapıcı
Moderatör: Anıl Olcan

Tarih: 7 Temmuz 2021 Çarşamba, 19:00 

Yer: Tütün Deposu

Marmara Denizi’ndeki süngerlerin, deniz kabuklularının, mercanların üzerine çöken, balıkları oksijensiz bırakıp ölümlerine neden olan müsilaj gezegenin dört bir yanında görmeye alıştığımız felaketlerden sadece biri. Sanayinin ve evsel atıkların Marmara Denizi’ne deşarj edilmesiyle tetiklenen müsilaj ufukta beliren yeni çevresel felaketlerin de habercisi. Kanal İstanbul, zincirleme felaketlere bir yenisini daha ekleyerek, Marmara Denizi’nin ekolojisine son verip tabutuna son çiviyi çakacak. Peki ne yapmalı? Yaşadığımız zincirleme felaketler çağında “felaketçilik ataletine” saplanmadan yeni yollar bulmak mümkün mü? Kanal İstanbul’un, Marmara Denizi’nin ekosistemine vereceği zararlarını, yaratacağı talanın ekonomi politiğini, Levent Artüz ve Mücella Yapıcı’dan dinleyeceğiz.


EURASIADOC DURUM ÇALIŞMASI

Fikirden Filme Belgesel Senaryo Atölyesi: “Patrida”
Katılımcılar: Samuel Aubin, Ayça Damgacı, Tümay Göktepe
Moderatör: Güliz Sağlam

Tarih: 9 Temmuz 2021 Cuma, 19.00
Yer: Tütün Deposu

Fikirler projelere, projeler belgesel film senaryosuna nasıl dönüşür? Bir belgesel film dosyası nasıl hazırlanır ve filme nasıl dönüşür?

Yönetmen ve yapımcı Samuel Aubin tarafından yürütülen EurasiaDoc Belgesel Film Senaryo Atölyesi, 2015 yılında İstanbul’da başladıktan sonra 2019’dan itibaren EurasiaDocAmed adıyla Diyarbakır’da yapılmaya devam etti. Bu sene yine İstanbul’da düzenlenecek atölyeye, uzun metraj yaratıcı belgesel projeler başvurabilecek.

EurasiaDoc Belgesel Film Senaryo Atölyesi’ne katılan ve bu sene ilk gösterimini gerçekleştiren “Patrida” filminin yönetmenleri Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe ile fikir aşamasından filmin tamamlanmasına dek izledikleri süreci, ortak yapımcı ile çalışma deneyimini ve atölyeye katılmanın film yapım sürecine ve kendilerine ne gibi avantajlar sağladığını konuşacağız.

DocMonde, Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği, CinAmed Film Kolektifi ve Documentarist işbirliği ile gerçekleşen EurasiaDoc Belgesel Film Atölyesi, belgesel ile ilgilenen kişilere film yapım sürecine profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşmaları ve kişisel olarak sanatsal eğilimlerini güçlendirmeleri konusunda destek vermeyi ve uluslararası işbirliğinin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.


ÇEVRİMİÇİ FORUM

Haritalama Dersleri: Toprak, Mülkiyet ve Otonomi
Katılımcılar: Azize Aslan, Begüm Özden Fırat, Seda Altuğ

Tarih: 9 Temmuz 2021 Cuma, 20:00

Yer: Zoom

Philip Rizk’in, K’nın zamanlar, mekânlar ve toplumsal mücadeleler arası yolculuğunu takip eden Mapping Lessons adlı belgeselinden yola çıkarak, toprakta özel mülkiyetin inşası, devlet zoru ve özgürleşme ve özerkleşme mücadelelerini tartışacağız. K’nın aldığı notların izinde, ezilenlerin zamanlar ve coğrafyalar arasında sıçrayan tarihini takip eden, Zapatistalardan, John Locke’a ve Osmanlı’ya uzanan bir yolculuğa davet ediyoruz.


ELIANE RAHEB İLE SİNEMA DERSİ

Tarih: 10 Temmuz 2021 Cumartesi, 14:00

Yer: Fransız Kültür Merkezi

Filmleri büyük festivallerin yanısıra sayısız belgesel festivalinde gösterilen Eliane Raheb, Lübnan’în üzerinde kurulu olduğu fay hatlarını, yakın tarihte geçirdiği travmaları ve toplumun yüzleşmekten kaçındığı sorunları odağına alan ve tüm bunların kesiştiği öyküler anlatan bir belgeselci. Arap sinemasında son dönemde öne çıkan en önemli isimlerden biri olmanın yanısıra, kendisi aynı zamanda belgesel eğitmeni ve Beyrut’un aktif bağımsız sinema kurumu Beirut DC’nin kurucularından.

Documentarist 14. İstanbul Belgesel Günleri, bu sene Berlinale’nin Panorama bölümüne seçilen, festivalin en ses getiren filmleri arasında yer alarak Teddy Ödülü’nü kazanan, Seyirci Ödülleri’nde de ikinci olan son filmi “Miguel’in Savaşı” (Miguel’s War, 2021) dahil, yönetmenin üç uzun metrajlı belgeselini gösteriyor. 

“İç savaştan sonra Lübnan’a barış hiç uğramadı, sadece bir tür ateşkes haline geçildi” diyen Raheb ile sinema dersinde, Lübnan’da yaşanan ekonomik ve siyasal çalkantılarına, bunların sinemayı nasıl biçimlendirdiğine, Arap dünyasında bağımsız belgeselci olmanın zorluklarına değinecek; en önemlisi kışkırtıcı sorularla kendini filme dahil ederek, animasyon ve kurmaca sahneler kullanarak yarattığı kendine has sinema dilini konuşacağız.


KUIR FEST SÖYLEŞİ

Miguel’in Savaşı: Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam!

Tarih: 10 Temmuz 2021 Cumartesi, 19:00 

Yer: Fransız Kültür Merkezi bahçesi 

Documentarist ve KuirFest, 80’li yıllarda Lübnan’dan İspanya’ya sürgüne giden bir lubunyanın, “Miguel’in, kendisi ve kendi geçmişiyle yüzleşme ve barışma hikâyesi, Teddy” ödüllü “Miguel’in Savaşı” ile seyirci karşısına çıkıyor.

Lübnanlı belgeselci Eliane Raheb’in keskinliği ve Miguel’in özgünlüğü ve samimiyeti, filmin kolaj, animasyon ve yeniden canlandırma sahneleri ile kurduğu güçlü sinema diliyle buluşuyor. Ve Miguel’le birlikte, lubunya olmak, aile, aşk, göçmenlik, savaş, suçluluk, homofobi ve “gönüllü” sürgünlük ekseninde karmaşık ve yüzleşmelerle dolu çok katmanlı bir yolculuğa çıkıyoruz. Gösterimin ardından Miguel Jleilaty ile sohbet ediyoruz.