Skip to main content
Maxima
Maxima
Peru, ABD, 2019, 88'
Claudia Sparrow
İspanyolca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Burası ufak, çıplak bir arazi parçası gibi görünse de Máxima ve ailesi için hayatlarının merkezi. Burada, Peru’nun And Dağları’nda yüksek bir yerde sığırlarını otlatıyor, sebze yetiştiriyor, şifalı otlar topluyor ve dağ gölünden içme suyu çekiyorlar. Fakat manzaranın nefes kesen havadan çekimleri, yaklaşık 200 metre derinliğinde, ters dönmüş bir piramit şeklindeki devasa bir krater tarafından gölgeleniyor. Bu krater, dünyanın en büyüklerinden biri olan komşu altın madeni. Maden şirketi genişlemek istiyor ve bu da Máxima’nın arazisini içine çekeceği anlamına geliyor.

Haddinden fazla polisin bu aileyi çiftliklerinden atmak için ortaya çıkması yalnızca Máxima’nın savaşma isteğini körüklüyor. Aşırı derece kirlenmeye neden olan bu altın madeni, içme suyunun kalitesini ve Máxima’nın, ülkenin geri kalanıyla akor oluşturan güçlere karşı mücadelesini tehdit ediyor. Máxima, insan hakları için verilen bir mücadelenin simgesi haline gelip birbiri ardına verilen davalarla mücadele ederken, maden şirketi Máxima’ya zulmetmek için patates tarlasını bozuyor.

Film ilerledikçe, bariz açgözlülüğün hayatın temel ihtiyaçlarını nasıl da ezdiğini görünce şaşkınlığımız artıyor. Görüşülen kişilerden biri olan bir insan hakları avukatı durumu mükemmel bir şekilde özetliyor: “Altını yiyemezsiniz.”