Skip to main content
Arica
Arica
İsveç, Şili, Belçika, Norveç, Birleşik Krallık, 2020, 97'
Lars Edman, William Johansson Kalén
İsveççe, İspanyolca, İngilizce; İngilizce ve Türkçe altyazılı

1984’te İsveçli madencilik şirketi Boliden, uygun şekilde işlenmesi gereken Şili’ye zehirli atık gönderdi. Aslında atıkların bir kısmı çöl kasabası Arica’nın eteklerine atıldı. Bunun sonuçları ağır oldu: Sonraki yıllarda bölge sakinleri kansere yakalandı ve birçok bebek doğuştan kusurlu doğdu.

Lars Edman Şili’de doğdu ve madencilik şirketinin ilk kurulduğu yer olan İsveç’in Boliden köyünde büyüdü. Kendisi ve yardımcı yönetmen William Johansson Kalén’in ilk kez bu felakete dikkat çektiği 2009 yapımlı film Toxic Playground, Boliden’e dava açılmasına neden oldu. Bu dava, önceki filmden bazı tanıdık figürlerin de yer aldığı Arica‘nın merkezinde yer alıyor.

O zamanlar genç bir kız olan Yoselyn, o zamandan beri olan ilk çocuğuna film yapımcılarının adını verdi. Boliden’in eski çevre sorunları başkanı olarak zehirli atıkların nakliyesinden kısmen sorumlu olan ve daha önce film yapımcılarıyla bu kararın sonuçlarıyla yüzleşmek için Arica’ya seyahat eden Rolf Svedberg adeta bir çıkmazda. Boliden, Svedberg’in kendi adına tanıklık etmesini istiyor, ancak Svedberg, davacıların şirket aleyhine kanıt olarak sunduğu Toxic Playground’daki kliplerde de yer alıyor.