Skip to main content
The Silence of the Banana Trees
Macaristan, Belçika, Portekiz, Arnavutluk, 2022, 24'
Eneos Carka
Macarca, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yetmişli yaşlarındaki Macar Mihály Fekete’nin Budapeşte’nin yeşilliklerle dolu bir banliyösündeki evi, kızı Réka’nın yaptığı sanat eserleriyle dolu. Kızı hakkında konuşma şekli, onun hayatının önemli bir parçası olduğunu açıkça gösteriyor; ancak yıllardır konuşmuyorlar. Kızının babasıyla arasına mesafe koyma kararı babasına, özellikle hastalandığından beri, acı veriyor. Üzüntüsüne rağmen kızının istediği gibi davranmasını ise kabulleniyor. Evinde bu filmin çekiminin başladığı, o ve ailesinin büyüdüğü yerde, elle tutulur anılar kaynağından çekip çıkarabildiği şeyler var: tatil slaytları, mektuplar, videolar ve çocuklarının çizimleri.

Film böylece kaybolan bağı yeniden canlandırmayı deneyen bir arabulucuya dönüşüyor. Soyut imgelemler ve sabırlı gözlemlerden faydalanan belgesel film yönetmeni Eneos Çarka; filmin çarpıcı sonuna götüren hatıralar ve hisler girdabının sürükleyiciliğiyle, izleyicide bir fanilik hissi uyandırıyor.

BİLET: 12 Haziran Pazartesi - 17:00 - Aynalı Geçit Etkinlik MekânıBİLET: 14 Haziran Çarşamba - 18:00 - Fransız Kültür Merkezi