Skip to main content
Shabu
Hollanda, Belçika, 2021, 75'
Shamira Raphaëla
Felemenkçe; Türkçe ve İngilizce altyazılı

On dört yaşındaki Shabu, Rotterdam’ın güneyinden iyi huylu, yaratıcı ve şehirli bir çocuktur. Bir gezinti sırasında büyükannesinin arabasını hurdaya çevirdiğinde, bütün ailesi ona çok öfkelenir. Büyükannesi Surinam’daki tatilinde dönmeden önce telafi etmesi gereken bir yaz vardır.
Annesi hasarı ödemek için meybuz satmasını önerir, ancak bu ona pek de mesafe kat ettirmez. Bu yüzden, para kazanmayı müzikal yeteneği ve boğucu bir yazın zevkleriyle birleştirmesini sağlayacak başka bir çözüm bulur. Ailesinin, özellikle de büyükannesinin onunla tekrar gurur duymasını sağlamayı başarabilecek midir?
Shabu, büyüdüğü Rotterdam’ın güneyindeki ünlü (ve kötü şöhretli) binaya atıfta bulunarak kendisini “Peperklip’li küçük bir çocuğum” şeklinde tanımlıyor. Filmin hayat dolu hikâyesi ve eğlenceli kurgusu, gençlik hayatının çelişkilerini vurguluyor: hayat zorken cilasız ve parlaması gerektiğinde de cilalı. Shabu, olduğundan daha iri görünen bir çocuk ve yaptıklarının sorumluluğunu alma hakkında komik ve dokunaklı bir film.