Skip to main content
Filmfarsi
Filmfarsi
İran, 2019, 84'
Ehsan Khoshbakht
Rusça, Kürtçe, Ukraynaca, Almanca, Arapça; İngilizce ve Türkçe altyazılı

19 Ağustos 1978’de, İran’ın Abadan kentinde yüzlerce Rex sinema patronu kundaklama sonucu öldürüldü. Bu dram, İran Devrimi’nde önemli bir anı ve o zamandan beri fillen kolektif hafızadan silinen dört başı mamur film endüstrisinin sonunu işaret ediyordu.

 

Bir eleştirmenin şaka yoluyla “filmfarsi” olarak tanımladığı genellikle şatafatlı ama oldukça popüler filmler; basmakalıp karakterleri, melodramatik olay örgüleri, baştan çıkarıcı kadınları, çılgın şarkı ve dans rutinleriyle Şah rejimi tarafından devlet televizyonunda yayılan resmi İran imajına şehvetli bir alternatif sağladı. Bu ticari sinema aynı zamanda Samuel Khachikian ve sonraki Yeni Dalga yönetmenleri Masoud Kimiai ve Abbas Kiyarüstemi gibi film yapımcılarını da yetiştirdi.

 

Filmlerin çoğu, film yapımcısı Ehsan Khoshbakht’ın 1953 ve 1979 yılları arasında İran’ın büyüleyici tarihini derlediği yasadışı VHS kopyaları sayesinde 1978-1979 devrimci ikon düşmanlığından kurtuldu. Filmfarsi; kimliği konusunda kafası karışık, iyimserlik ve hayal kırıklığı arasında sıkışmış bir ülkeyi gözler önüne seriyor.