Skip to main content
Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek
Bu Yağmur Hiç Dinmeyecek
Ukrayna, Letonya, Almanya, Katar, 2020, 102'
Alina Garlova
Rusça, Kürtçe, Ukraynaca, Almanca, Arapça; İngilizce ve Türkçe altyazılı

Suriye’deki savaştan kaçtıktan sonra Süleyman Ailesi Avrupa’nın dört bir yanına dağıldı. Lazgin ailesiyle birlikte Ukrayna’da yaşıyor, ancak kardeşi Koshnhav Almanya’da, üçüncü bir erkek kardeşi Irak Kürdistanı’nda ve dördüncüsü Suriye’de.

 

This Rain Will Never Stop, şimdi Kızıl Haç’ta gönüllü olan ve bu kez Ukrayna’da başka bir askeri çatışmayla uğraşan Lazgin’in oğlu Andriy’nin izini sürüyor. “Savaştan kaçmak mı yoksa bölgedeki acıları hafifletmek mi?” İşte Andriy’nin Almanya’daki erkek kardeşini ziyareti ve Irak’taki akrabalarıyla duygusal buluşması sırasında mücadele ettiği ikilem bu. Babasının ani ölümünün ardından Andriy, naaşa Suriye’ye kadar eşlik etmeye karar veriyor.

 

İnsani yardım çabalarının görüntüleri, askeri güç gösterileri, şenlik toplantıları ve günlük yaşamdan kesitler, Andriy’nin yolculuklarına çarpıcı siyah-beyaz sinematografide, sonsuz bir savaş ve barış döngüsü gibi serpiştiriliyor. Karanlık bir atmosfer ve tedbirli şekilde sağlanan bilgiler, savaşın parçaladığı bir ailedeki kederi ve belirsizliği vurguluyor.