Skip to main content

Documentarist 14. İstanbul Belgesel Günleri’nin Onur Konuğu, son filmi bu yıl Berlinale’de Panorama bölümüne seçilen ve geçen hafta Teddy Ödülü’nü kazanan Lübnanlı belgeselci Eliane Raheb. Raheb’in “Miguel’in Savaşı” (Miguel’s War, 2021) adlı yeni filmi, Berlinale’nin en ses getiren filmleri arasında yer almış ve Teddy Ödülü’nün yanısıra Seyirci Ödülleri’nde de ikinci olmuştu. 

Eserleri Rotterdam, San Sebastian gibi büyük festivallerin yanısıra sayısız belgesel festivaline seçilen Raheb, filmlerinde Lübnan’în üzerinde kurulu olduğu fay hatlarını, yakın tarihte geçirdiği travmaları ve toplumun yüzleşmekten kaçındığı sorunları odağına alan bir belgeselci. Aynı zamanda belgesel eğitmeni ve Beyrut’un aktif bağımsız sinema kurumu Beirut DC’nin kurucularından biri. 

Daha önce Documentarist’te de gösterilen “Uykusuz Geceler” (Sleepless Nights / Layali bala noom, 2012), savaş döneminin sağcı milis gruplarından birine mensup bir Hıristiyan adam ile oğlu zorla kaybedilmiş bir annenin karşılaşma öyküsünü; ardından gerçekleştirdiği ve yine festivalde gösterdiğimiz “Geride Kalanlar”da (Those Who Remain / Mayyel ya ghzayyel, 2016), Hıristiyan toplumuna mensup bir Lübnan’lının, tüm mezhepsel fay hatlarının kesiştiği bir coğrafyada fakat siyasi kutuplaşmaların uzağında bir hayat kurma çabasını anlatır. 

Berlinale sonrası sıcağı sıcağın Türkiye’deki seyirciyle buluşacak olan son filmi “Miguel’in Savaşı’nda (2021) ise Raheb, yine sağcı Hıristiyan bir aileye mensup, iç savaşta silah da kuşanmış, o sırada bastırdığı eşcinsel kimliğini yurtdışına çıktıktan sonra en uç noktalarda yaşamış bir bireyin aşırı sarsıcı öyküsünü anlatıyor ve birden fazla tabuyu sarsıyor. Lübnanlı belgeselci, Documentarist kapsamında bir sinema dersi de sunacak.

Leave a Reply