Skip to main content

Documentarist İstanbul Belgesel Günleri ‘kısa’ bir pandemi arasından sonra salonlara dönüyor. Çevrimiçi bir bölümün de yer alacağı festival, Beyoğlu çevresinde dört ayrı salondaki gösterimler ve yan etkinliklerle müdavimlerine dolu dolu bir hafta geçirtecek.

Çevrimiçi bölümde, festival tarafından on yıldır dağıtılan Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’nü kazanmış bütün filmler 3-9 Temmuz tarihleri arasında Sahneport.com portalında dünyanın her yerinden izlenebilecek; öte yandan, en yeni yerli ve yabancı belgesellerden oluşan geniş bir program 6-11 Temmuz’da salonlarda seyirciyle buluşacak.

Bu sene 14. kez gerçekleşen Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nin odağında ‘Yokoluş İsyanı’ teması yer alıyor. İçinde yaşadığımız küresel ekoloji krizinin muhtelif biçimlerine, kapitalist sömürü düzeni ile bağlantısına ve bu alanda verilen mücadelelere dair belgeseller programda geniş bir yer kaplıyor. 

Bu sene festivale başvuran 150’den fazla film arasından seçilmiş geniş bir Türkiye Panorama bölümü, bir çoğu seyirciyle ilk kez buluşacak olan filmlerden oluşuyor. Bu filmlerden yönetmenin ilk veye ikinci filmi olanlar, her zene olduğu gibi Johan van der Keuken Yeni yetenek Ödülü’ne aday olacak. IDFA, Berlinale, Visions du Reel gibi saygın festivallerin programlarından seçilen, FIPRESCI jürisinin değerlendireceği ve aralarından bir filmi ödüllendireceği uluslararası bir seçki de ilk kez Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

Detaylar için takipte kalın!

Leave a Reply