Skip to main content

Yeni Yetenek Ödülü “Düet”in

Johan van der Keukan Yeni Yetenek Ödülü’ne değer görülen “Düet”, bu yıl ilk kez oluşturan En İyi Kurgu Ödülü’nün de sahibi oldu. “Belgesele Yolculuk” filmi Jüri Özel Ödülü alırken, En İyi Görüntü Ödülü “Boşlukta”ya, En İyi Ses Tasarımı ise “Kavur”a verildi.

15 Haziran akşamı sona eren Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri’nde Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü, İdil Akkuş ve Ekin İlkbağ’ın yönettiği “Düet”e verildi. Petra Lataster-Czisch, Begüm Özden Fırat ve Adar Bozbay’dan oluşan jüri, Miraç Eraslan’ın “Belgesele Yolculuk” filmine de Jüri Özel Ödülü verdi.

Bu sene ilk kez verilen Kurgu, Görüntü Yönetimi ve Ses Tasarımı Ödülleri’nde En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi yine “Düet” oldu. Deniz Eyüboğlu Aydın, Osman Bayraktaroğlu ve Mine Pakel’den oluşan jüri En İyi Görüntü Ödülü’nü “Boşlukta”, En İyi Ses Tasarımı Ödülü’nü ise “Kavur”a verme kararı aldı.

JvdK Yeni Yetenek Ödülü jürisi ödül gerekçesinde, “Ana karakterlerini uzun süre takip eden, hikayesini röportajlardan ziyade filmsel yolları kullanarak anlatan zengin içerikli bir belgesel” olarak nitelendirdiği “Düet” için, “Sporun insana neler yaptırdığına dair bir film olarak başlayan belgesel dostluk, dayanışma, özen ve günümüz Türkiye’sinde kadın olmanın ne anlama geldiğine dair bir hikâyeye dönüşüyor,” ifadesini kullandı.
Miraç Eraslan’in ilk filmi “Belgesele Yolculuk” içinse “içten bir hikâyesi olan yenilikçi, yaratıcı ve özgün bir belgesel. Yüksek öğrenimin sorunlarından sinema sektöründe iş bulmanın zorluklarına ve farklı bir geleceğe dair umutları korumaya kadar bir kuşağın gerçek tarihini anlatıyor,” denildi.
Bu sene “Bir yanımız bahar bahçe” sloganıyla yola çıkan ve İstanbul’un iki yakasında beş ayrı mekanda gerçekleşen 16. Documentarist, 15 Haziran’da Metrohan’da yapılacak ödül ve kapanış töreniyle sona erdi. Törenden sonra Yeni Yetenek Ödülü’nün kazananı “Düet”in gösterimi yapıldı.

Leave a Reply