Belgesel Şenliği Kağıda

Türkiye’nin belgesel festivali Documentarist, 25-30 Haziran’da dopdolu bir program ve yerli yabancı konukların katılımıyla 15. yılını kutlamaya hazırlanıyor. 

Açılışı 24 Haziran’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Cem Kaya’nın geçtiğimiz aylarda Berlinale’de Seyirci Ödülü kazanan “Aşk, Mark ve Ölüm” adlı filminin gösterimiyle yapılacak olan Documentarist 15. İstanbul Belgesel Günleri, İstanbul’un iki yakasında altı mekâna yayılan kapsamlı bir program sunuyor.

Festival haftası boyunca Türkiye’den ve dünyadan 70’ten fazla filmin gösterimi Fransız Kültür Merkezi, Cine Majestic, Aynalı Geçit ve Müze Gazhane’de, atölye ve diğer etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat ve Postane’de gerçekleşecek.

Bu sene Almanya konuk ülke olurken, üç belgesel ustasının dünyasını tanıtan 3×3 adlı yeni bölümde İsveç’ten Magnus Gertten, Hollanda’dan Aliona van der Horst ve Almanya’dan Monika Treut’un üçer filmi gösterilecek. Arşive dayalı belgesellere özel yer ayrılan programda, konuk yönetmenlerle ‘belgeselde yaratıcı arşiv kullanımı’ konulu bir panel gerçekleştirilecek.

Bu yıl ayrıca belgeselciler için uluslararası fon arayışı ve proje geliştirmenin ilk adımları üzerine atölyeler düzenlenirken, pandemi döneminde ara verilen Belgesel Animasyon (AnimaDoc) atölyesi de geri dönüyor. Johan van der Keuken Yeni Yetenek ödülü ile uluslararası FIPRESCI jürisinin vereceği Eleştirmenler Ödülü de her zamanki gibi yeni sahiplerini bulacak.

Kısacası 25-30 Haziran’da kimseye söz vermeyin! Program detayları pek yakında bu sayfalarda.