Skip to main content
Harbour of Hope
İsveç, Danimarka, Norveç, Polonya, Almanya, 2011, 59'
Magnus Gertten
İsveççe, İngilizce, Almanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Umut Limanı, hayatta kalan üç kişinin inanılmaz hayat hikâyesi hakkında yürek burkan ama yaşam dolu bir hikâye. 1945’te Irene, Ewa ve Joe, Alman toplama kamplarından kurtarılan ve İsveç’in barışçıl liman kasabası Malmö’ye gönderilen yaklaşık 30.000 kişi arasındaydı. Burada hayata yeniden başladılar.
Eşsiz arşiv filmleriyle 10 yaşındaki Yahudi kız Irene’nin özgürlüğe doğru ilk titrek adımlarını attığını görüyoruz. Polonyalı annesi tarafından tekneden indirilen yeni doğan Ewa’yı görüyoruz. Ve ailesini kaybettikten sonra yalnız bir genç olarak Malmö’ye gelen Josef “Joe” Rozenberg ile tanışıyoruz.
Umut Limanı’nda Irene, Ewa ve Joe, özgürleşme anından, bugün hâlâ kafalarını meşgul eden gizemli ve çözülmemiş sorulara kadar inanılmaz hayat hikâyelerini anlatıyorlar. Savaş anılarıyla nasıl başa çıktıklarını, yardım elinin ilerlemeyi nasıl mümkün kıldığını ve bir “umut limanı” bulmanın önemini anlatıyorlar. Film, Avrupa tarihinin en karanlık bölümünde meydana gelen hümanizme ve gizli kahramanlığa dokunaklı bir saygı duruşu niteliğinde.