Skip to main content
Every Face Has a Name
İsveç, 2015, 76'
Magnus Gertten
İsveççe, Lehçe, İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

28 Nisan 1945’te hayat yeniden başlıyor. Alman toplama kamplarından kurtulan yüzlerce kişi İsveç’in Malmö limanına varıyor. Onlar özgürlüğe ilk adımlarını atarken İsveçli haber fotoğrafçıları onları filme alıyor. Şimdi 70 yıl sonra hayatta kalanlar bu arşiv görüntüsünü ilk kez izliyor ve kendilerini keşfettikçe bu özel günün duygularını yeniden yaşıyorlar.
Bernard Kempler, Malmö’ye geldiğinde 9 yaşındaydı. Kız kılığına girerek savaştan sağ çıktı. New York’tan Elsie Ragusin, casus olmakla suçlandığında İtalya’daki büyükanne ve büyükbabasını ziyaret ediyordu. Bir yük vagonuna konuldu ve Auschwitz’e gönderildi.
Bu ve diğer pek çok duygusal hikâye ilk kez Her Yüzün Bir Adı Var‘da anlatılıyor ve arşiv; hayatta kalan Yahudilerden, Norveçli direnişçilerden, yeni doğmuş bebekleri olan Polonyalı annelerden ve İngiliz casuslarından gelen hikâyelerin olağanüstü bir karışımını ortaya koyuyor. Hepsi özgürlük anında birleşti. Bugün dünyanın her yerinde yaşanan anlar ve sahneler. Yeni bir ülkeye gelen bitmek bilmez bir savaşın hayatta kalanları. Hepsi anonim. İsimsiz yüzler.