ANASAYFA / HOME

Atölye: Samuel Aubin

Fikirden Senaryoya: Belgesel Dosyası Nasıl Hazırlanır?
13 Haziran 14:00(*)

Fikirler projelere, projeler belgesel film senaryosuna nasıl dönüşür? Bir belgesel film dosyası nasıl hazırlanır? Yönetmen ve yapımcı Samuel Aubin tarafından yürütülen EurasiaDoc Belgesel Film Senaryo Atölyesi’nden esinlenerek, Documentarist‘in 'home edition' kapsamında hazırlanan bu atölye, yukarıdaki soruların yanıtını merak eden belgeselcilere için... Aubin’in, Güliz Sağlam kolaylaştırıcılığında gerçekleştireceği çevrimiçi atölyede etkili bir belgesel film dosyasının nasıl hazırlanacağı anlatılacak.

2015’ten beri Türkiye’de de gerçekleştirilen Eurasiadoc Belgesel Senaryo Atölyesi hakkında bilginin de aktarılacağı atölyede, ayrıca uluslararası ortak yapım toplantılarında, sinema fonlarına başvurularda ve genel anlamda olası yapımcı ve dağıtımcılar için yapılacak sunumlarda, eksiksiz ve ikna edici bir proje sunumu hazırlamanın incelikleri ve püf noktaları üzerinde durulacak.

(*) Atölye İngilizce olup Türkçe çeviri yapılacaktır. Atölyeye katılım için, başvuranın belgeselle ilişkisini belirten kısa bir bilgiyle program@documentarist.org adresine mail göndererek kayıt yaptırılması gerekmektedir.


Samuel Aubin Kimdir?

Yönetmen, yapımcı ve Ecran Libre'in sanat yönetmeni. 2009'dan beri Orta Asya'da çeşitli ülkelerde ve 2015’ten beri Türkiye’de belgesel film atölyelerinde eğitmenlik yapmaktadır. Kurmaca ve belgesel filmlerinin yanı sıra yeni teknolojilere ve görsel sanat ve anlatım tekniklerine dayalı multi-medya projeleri de gerçekleştirmektedir. Lyon’da bulunan Rhizome Productions şirketinin kurucularındandır. Eğitmenliğini yürüttüğü uluslararası belgesel film atölyeleri: 2012 Bişkek (Kırgızistan); 2013-2014 Almatı (Kazakistan); 2014-2016 Almatı Güzel Sanatlar Akademisi (Kazakistan) ve Grenoble 3 Stendhal Üniversitesi (Fransa) ortaklığında Belgesel Film Yüksek Lisans programı; 2015-2018 İstanbul Euroasidoc Belgesel Senaryo Atölyesi; 2019–Diyarbakır Eurasiadoc Belgesel Senaryo Atölyesi.